Україна: Тренди тижня Випуск N. 9/15 27 квітня – 10 травня, 2015

Політичний топ тренд:

Керівництво Росії через «справу Фірташа» провокує в Україні нову хвилю боротьби між олігархами

Нинішній Президент/олігарх Порошенко доклав максимальних зусиль для того щоб Австрійський суд відмовився екстрадувати олігарха Дмитра Фірташа в США. Правоохоронні органи Австрії так і не дочекалися від  українських колег матеріалів корупційної діяльності Фірташа в Україні. Його нібито сенсаційні заяви про домовленості виключення Юлії Тимошенко з політичної боротьби напередодні останніх президентських виборів в Україні  безсумнівно писалися під диктовку Кремля та мали на меті посилити соціальне напруження в українському суспільстві.

Аналіз:        Ситуація навколо Фірташа продемонструвала неспроможність сьогоднішніх правоохоронних органів України протистояти старій корупційній системі влади та залежність їхніх представників від олігарха, який, перебуваючи за межами України здатен впливати на політичні процеси в ній. Президент України утримався від коментарів заяв Фірташа. Проте майже одразу після цього відбувається пік публічної активності Тимошенко. Практично всі ТВ-канали, підконтрольні українським олігархам, були причетними до цього. Не залишився осторонь і телевізійний канал Президента Порошенка (5-канал), на якому 7 травня було подано розширене інтерв’ю Тимошенко.

Прогноз:      Швидше за все, Фірташ обмежиться відвертими зізнаннями, висловленими у Австрійському суді. Замовлена у Кремлі кампанія з дискредитації нинішнього керівництва України матиме продовження у підконтрольних Фірташу українських медіа. Частина олігархів спробує дистанціюватися від Порошенка. Високоймовірною є можливість неочікуваних тандемів донедавна ворогуючих між собою олігархів. Зважаючи на особисті політичні амбіції, однозначно ситуацією скористається Тимошенко. Слід очікувати появи в українських ЗМІ інформації про можливі претензії Тимошенко на високі урядові посади. Після падіння рейтингів «Народного Фронту» нинішнього прем’єра Яценюка, «Батьківщина» спробує відібрати частину донедавна його електорату. Місцеві вибори стануть випробуванням для Тимошенко і можливістю повернутися у «велику політику».

Висновки: Саме Росії вигідні заяви Фірташа про існування непублічних домовленостей щодо розподілення вищих державних посад в Україні, особливо на фоні критичного зростання недовіри українського суспільства до представників нинішньої влади. На прикладі Фірташа керівництво Росії продемонструвало ЄС і США, що воно здатне впливати на всіх без виключення нинішніх українських політиків у владі та на більшість олігархів, що збагатилися на співпраці з Росією, особливо у газовій сфері. Зважаючи на інстинкт самозбереження, Фірташ фактично виконав вказівку Кремля – реанімував політичний «проект Тимошенко», ще більше понизив рейтинг довіри до діяльності Президента Порошенка та нагадав, що Кремль має компромат практично на всіх представників української влади.

Безпековий топ тренд:

В Україні розпочалася кампанія з дискредитації політичної партії «Правий сектор»

З кінця минулого місяця керівництвом Україні було штучно ініційовано конфлікт навколо діяльності політичної партії «Правий сектор» та її одноіменного  Добровольчого корпусу, що приймає участь у протистоянні з проросійськими терористичними угрупуваннями на Сході країни. Нинішня влада, яка займається реставрацією «системи Януковича», через керівництво правоохоронних органів та ЗСУ, намагається сформувати образ «Правого сектору», як нікому не підконтрольну озброєну політичну силу.

Аналіз:        Конфлікт навколо діяльності «Правого сектора» набув розголосу після появи інформації (наприкінці минулого місяця) про блокування частинами ЗС України бази українського Добровольчого корпусу «Правий сектор», що розташована в Дніпропетровській області. Керівництво ЗС України спростувало цю інформацію, заявивши, що у області тривають навчання підрозділів високомобільних десантних військ ЗС України. Представники Генштабу нагадали, що всі збройні формування на території України повинні бути легальними і підкорятися ЗС України або іншим державним силовим структурам. Водночас, командування АТО звинуватило у конфлікті «третю сторону», не уточнивши, яку саме. Кампанія з дискредитації продовжилася після того, як 4 травня у Києві під час затримання підозрюваних у пограбуванні АЗС загинули співробітники міліції. Керівництво МВС одразу повідомило, що у затриманих за вбивство міліціонерів, окрім арсеналу зброї, виявили нашивки «Правого сектора».

Прогноз:     Оскільки реформа правоохоронної та судової системи за бездіяльності  нинішнього керівництва України є довгостроковою і практично нездійсненною перспективою, кампанія з дискредитації політичної партії «Правий сектор» буде набирати обертів. Однозначно цим скористаються представники спецслужб Росії, які у плануванні терористичних актів в Україні будуть камуфлювати їх під діяльність представників «Правого сектору». Слід очікувати резонансних (у розумінні нинішніх правоохоронних органів) розслідувань і викриттів причетності представників «Правого сектору» до протизаконної діяльності у вигляді: виявлення складів озброєнь, закликів до повалення «режиму Порошенко», тощо.

Висновки: На прикладі «Правого сектору» в Україні розпочато Процес «влада України проти Добровольчих батальйонів». На тлі падіння рейтингів довіри до всіх без виключення політичних сил, представлених у нинішньому складі парламенту, в Україні росте кількість прихильників «Правого сектора». Напередодні проведення ймовірних місцевих виборів (запланованих на жовтень цього року) зростання популярності цієї політичної сили провокує владу на застосування чорних PR-технологій, притаманних попередньому керівництву України. Найбільш розгалужена в країні система представництва осередків «Правого сектора» на регіональному рівні викликає занепокоєння у влади. За катастрофічної недовіри у суспільстві до правоохоронної системи та бездіяльності її представників на місцях, фактично її функції перебирають на себе осередки «Правого сектору». Відсутність реформ правоохоронної та судової системи змушує суспільство переорієнтовуватись на громадські об’єднання, представники яких мають реальний бойовий досвід боротьби з російським агресором і не причетні до старої корупційної влади.

 

Економічний топ тренд:

Українська економіка продовжує фазу падіння  

Стрімкий обвал економіки України разом з низькоефективною політикою уряду з реформування податкової і регулятивної систем, а також неспроможністю залучення масштабних закордонних інвестицій створюють підвалини для гострої соціально-політичної кризи, перші ознаки якої вже можуть з’явитися восени 2015 року.

Аналіз:        Конфлікт на Сході України з Росією чинить серйозний негативний вплив на економіку держави. Оновлений прогноз фахівців Світового банку передбачає падіння українського ВВП у 2015 році на 7,5% (раніше було 2,3%). Наприкінці 2014 року прогнози падіння були на рівні 1-2%. Наразі річні темпи скорочення базових галузей промисловості України залишаються на рівні понад 20%.   

Прогноз:     До кінця 2015 року падіння спостерігатиметься у всіх секторах економіки України. Найменшого впливу кризи зазнає агропромисловий комплекс. Скорочення внутрішнього споживання на 15-20% у 2015 році при зростанні річного показника інфляції до 60% означатиме суттєве згортання внутрішньої споживацької активності населення. До моменту завершення податкової і регуляторної реформи (наразі відбуваються вкрай повільно), а також стабілізації ситуації в банківському та фінансовому-економічному секторах, внутрішній бізнес в Україні не буде інвестувати в розвиток. Для зовнішніх інвесторів головним індикатором залишатиметься завершення військових дій на сході України та пошук Заходом хоча б тимчасового договору з Росією.  

Висновки: Скорочення ВВП на 7,5% та річна інфляція на рівні 60% за умов різкої девальвації національної валюти, відсутності зростання будь-яких соціальних виплат і зарплат, а також багаторазового подорожчання комунальних послуг означатиме стрімке зубожіння населення України. Це створить ідеальні умови для спроб нових революцій та змін влади на тлі наявності великої кількості ветеранів війни з Росією, неконтрольованої зброї на руках у населення, а також продовження активної роботи Кремля на дестабілізацію внутрішньої ситуації в Україні. За таких умов єдиний шанс для української держави і народу – прямий контроль Заходу над прискореним проведенням внутрішніх економічних реформ через своїх представників в українській владі, а також стрімке якісне покращення української армії як фахівцями, так і зброєю для ефективного стримування російських терористів на сході країни.  

 

 Роман Рукомеда

Богдан Суменко                  

 

Залишити коментар: